Fundacja im. Nowickiego na 9. Pikniku Naukowym Radia BIS
(4 czerwca 2005, Warszawa, Podzamcze i Rynek Nowego Miasta)

Relacjonuje: Ewa Witkowska (VII Edycja, "Prawa Ręka" Fundacji, SDS)
Zdjęcia: Andrzej Błachowicz (VI Edycja, SDS) i Grzegorz Jabłonowski (V Edycja, SDS)

Piknik Naukowy Radia BIS jest jedną z największych tego typu imprez w Europie. Wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej, został bowiem wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich propagujących naukę. Co roku na Pikniku można odwiedzić kilkaset stoisk prezentujących przeróżne dziedziny nauki i na własne oczy przekonać się, że przedmioty ścisłe są bardzo ciekawe, zabawne i wbrew pozorom nie tak trudne, jak się powszechnie uważa.
9. Piknik Naukowy gościł wielu naukowców z kilkunastu miast Polski oraz kilku państw europejskich. W tym roku w charakterze gościa specjalnego Pikniku zaproszona została Republika Federalna Niemiec.
Dzięki uprzejmości Ambasady Republiki Federalnej Niemiec Fundacja im. Nowickiego w ścisłej współpracy ze stowarzyszeniem stypendystów Środowisko dla Środowiska (SDS) mogła zaprezentować swoją działalność, a także zapoznać odwiedzających Podzamcze z tematyką szeroko pojętej ochrony środowiska.
Stoisko fundacyjne znajdowało się tuż przy małej scenie, na której non-stop odbywały się różnego rodzaju występy np. pokazy niemieckiego magika-chemika, który co jakiś czas raczył wszystkich serią efektownych i bardzo głośnych wybuchów.
Piknik Jesienny
Piknik Jesienny
Namiot Fundacji i SDSu cieszył się sporym zainteresowaniem. Bardzo podobały nam się różnego rodzaju trudne pytania dotyczące ochrony środowiska, którymi nieraz zaskakiwali nas nasi goście, i które owocowały bardzo ciekawymi dyskusjami.
Piknik Jesienny
Piknik Jesienny
Piknik Jesienny
Piknik Jesienny
W sekcji niemieckiej Pikniku odwiedzający mogli wziąć udział w "Tomboli" z nagrodami. Aby to zrobić, należało zebrać minimum 6 pieczątek na specjalnej karcie, a następnie czekać na wyniki losowania. Pieczątki można było otrzymać w większości niemieckich stoisk, ale najpierw trzeba było wykonać zadanie związane z tematyką stoiska. W namiocie Fundacji i SDSu zadawaliśmy pytania dotyczące ochrony środowiska i byliśmy bardzo mile zaskoczeni poziomem wiedzy osób, które mieliśmy przyjemność "przeegzaminować". Nierzadko były to naprawdę małe dzieci, które bez pomocy opiekunów wymieniały wiele sposobów, na jakie każdy z nas w swoim codziennym życiu może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Wielkie brawa dla rodziców i nauczycieli - oby tak dalej! A w nagrodę, w pełni zasłużona pieczątka, czyli urocza, zielona eko-owieczka :)
Piknik Jesienny
Starsi pretendenci do uzyskania pieczątki mogli wykazać się swoją wiedzą odgadując czynności wykonywane przez stypendystów Fundacji im. Nowickiego, które zostały przedstawione na plakacie SDSu. Zadanie to naprawdę nie należało do najprostszych (przekonaj się ile odgadniesz (plakat SDSu)).
Piknik Jesienny

Równiez po wrzuceniu zużytych baterii do specjalnych pojemników dostarczonych przez Mirka Baściuka (VI Edycja, SDS) można było dostać owieczkę i dodatkowo pięknego kwiatka.
Oczywiście na Pikniku nie mogło zabraknąć Prezes Fundacji - Anny Nowickiej - oraz samego Profesora Nowickiego, który wziął również udział w dyskusji na małej scenie na Podzamczu. Profesor wraz z Grzegorzem Jabłonowskim (V Edycja, SDS) i przedstawicielką DAAD rozmawiali na temat możliwości rozwoju i kariery młodych, ambitnych Polaków poprzez współpracę z instytucjami niemieckimi. Piknik Jesienny
Piknik Jesienny
Piknik Jesienny

Mieliśmy również przyjemność przywitania się z niemiecką gwiazdą polskiej telewizji - Steffenem Moellerem, który w drodze na scenę w celu licytacji koszulki ze swoim autografem, odwiedził również ekipę SDSu i Fundacji Nowickiego. Piknik Jesienny
Piknik Jesienny

Późnym popołudniem na scenie odbył się zorganizowany przez SDS Quizz ekologiczny, w którym 6 ochotników odpowiadało na bardzo trudne i często podchwytliwe pytania z różnych dziedzin ochrony środowiska. Aby wygrać piękny album o zwierzętach ufundowany przez Fundację oraz upominki od SDSu i Ambasady Niemiec, trzeba było powiedzieć m.in. czym są Gruba Kaśka i Chudy Wojtek, a także wykazać się znajomością prawa unijnego. Możliwe do wyboru odpowiedzi bynajmniej nie były oczywiste, a czasami mogły wręcz zmylić uczestnika konkursu. W ramach autosprawdzenia przykładowe pytanie konkursowe (za 3 punkty, czyli bardzo trudne): Do czego na oczyszczalni ścieków służy piaskownik?

  • do gromadzenia piasku na wypadek srogiej zimy, a co za tym idzie konieczności posypania nim dróg na terenie oczyszczalni
  • do usuwania ze ścieków zawiesin mineralnych (piasku itp.), a czasami również i nadmiernych ilości tłuszczy
  • jest to zbiornik wypełniony piaskiem, w którym zakopuje się bardzo gorące szklane naczynia z chemikaliami wykorzystywanymi do analizy chemicznej ścieków i pozostawia się je tam do ostudzenia

(odpowiedź prawidłowa - b)

Uczestnikom quizzu gratulujemy imponującej wiedzy, a publiczności należą się podziękowania za wytrwały doping w strugach deszczu. Wieczorem, na zakończenie Pikniku nadszedł czas na najsympatyczniejszy punkt programu, czyli losowanie nagród w niemieckiej Tomboli. Do puli upominków SDS dołączył kilka przepięknych map satelitarnych mazurskich jezior. Piknik Jesienny

Wraz z losowaniem zakończył się 9. Piknik Naukowy Radia BIS. Był to naprawdę ciekawy dzień, pełen niezapomnianych spotkań i dyskusji. Może w przyszłym roku Fundacja im. Nowickiego wraz z SDSem ponownie rozbije swój namiot na Podzamczu? :)

Dodane: 26.08.2005